Pridobitev začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine

20. april 2022

Zaradi kriznih razmer v Ukrajini ter posledično zaradi velikega števila bežečih pred vojno v tej državi, je Svet Evropske Unije v začetku marca sprejel odločitev o aktiviranju začasne zaščite razseljenih oseb v Evropski uniji, ki tako omogoča začasno zaščito razseljenim iz Ukrajine zaradi vojaške invazije ruskih oboroženih sil. Skladno s to odločitvijo je tudi Slovenija sprejela Sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 32/22), ki je začel veljati 10. marca 2022. Ker se vojne razmere ne umirjajo, so informacije o postopku pridobivanja začasne zaščite še vedno več kot aktualne, zato ga v nadaljevanju tudi natančneje opisujemo.

S Sklepom, ki ga je sprejela Republika Slovenija, je bila tako uvedena začasna zaščita za določene kategorije oseb. To so osebe, ki so pred 24. februarjem, torej pred rusko invazijo, bivale v Ukrajini:

- državljani Ukrajine,
- osebe brez državljanstva in državljani tretjih držav, ki niso državljani Ukrajine in so bili v Ukrajini upravičeni do mednarodne zaščite ali druge enakovredne nacionalne zaščite,
- družinski člani oseb iz prve in druge alineje,
- osebe brez državljanstva in državljani tretjih držav, ki niso državljani Ukrajine in so v Ukrajini prebivali na podlagi veljavnega dovoljenja za stalno prebivanje ter se ne morejo vrniti v svojo državo ali regijo izvora na varen in trajen način.

Ob vstopu v našo državo mora oseba, ki namerava zaprositi za začasno zaščito, pri policiji izpolniti Vlogo za začasno zaščito in predložiti dokazila, ki jih ima na voljo in ki so pomembna za odločanje o priznanju te zaščite. Vloga (skupaj z dokazili) se nato posreduje upravni enoti, ki po skrajšanem ugotovitvenem postopku ugotavlja ali prosilec izpolnjuje pogoje za pridobitev začasne zaščite. Podobno velja tudi za osebe, ki (v času trajanja začasne zaščite) v Slovenijo vstopijo nezakonito oziroma se že nahajajo na tleh Republike Slovenije. Najkasneje v treh dneh po vstopu v državo morajo vsi pri policiji ali upravni enoti izpolniti vlogo za začasno zaščito ter priložiti dokazila, le da je v primeru zadnjih, vloga vložena že v času zakonitega bivanja.

Upravna enota prosilcu izda izkaznico, ki velja tudi kot dovoljenje za začasno prebivanje v Republiki Sloveniji. Izkaznica velja, dokler traja začasna zaščita, kar pa je skladno s sklepom eno leto od uveljavitve sklepa, podaljša pa se lahko še največ dvakrat po šest mesecev.

Oseba, ki ji je priznana začasna zaščita, ima poleg pravice do začasnega prebivanja v Republiki Sloveniji tudi pravico do nastanitve in prehrane v nastanitvenih centrih ali denarne pomoči za zasebno nastanitev, nadalje do zdravstvenega varstva, dela, izobraževanja, denarne pomoči ali žepnine, združevanja družine, brezplačne pravne pomoči, obveščenosti o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb.

OSTALE NOVICE

TOP